Garanční systém doporučuje občanům, aby v obchodech platili bezkontaktně z důvodu prevence přenosu nákazy koronavirem

Praha, 19. března 2020 – Garanční systém finančního trhu doporučuje lidem, aby do pominutí nouzových opatření Vlády ČR omezili platbu hotovostí na nutné minimum a upřednostnili bezkontaktní způsoby plateb.

Případ přenosu virového onemocnění COVID-19 prostřednictvím kontaktu s hotovostí zatím sice zaznamenán nebyl, ale tato možnost do této chvíle nebyla ani vyvrácena. Garanční systém proto doporučuje, aby lidé z preventivních důvodů platby v hotovosti raději omezili a k platbám v obchodech používali platební karty, ideálně pak rovnou bezkontaktní způsob platby, pokud to jejich platební karta nebo chytrý telefon či hodinky umožňují.

K tomu, aby byla platba v obchodech co nejvíce bezkontaktní, je dobré mít povolen vyšší limit pro platbu kartou v kamenných obchodech. Ten lze často nastavit z domova v internetovém bankovnictví či přes zákaznické linky jednotlivých bank. Ani tak se však zákazník nevyhne nutnosti zadat PIN při nákupech za vyšší částky.

Pokud je platba hotovostí nebo zadání PINu nutné, doporučujeme dodržovat co nejpřísnější hygienická opatření – nedotýkat se obličeje a ruce si co nejdříve umýt či ošetřit dezinfekčním gelem. Chráníte sebe i své okolí.


Zpět na seznam aktualit