Téměř tři čtvrtiny Čechů vědí o zákonném pojištění vkladů. V detailech ale tápou
Praha, 22. července 2025: Co se stane s mými penězi, když zkrachuje banka? Přijdu o ně, dostanu je zpátky? Na tyto otázky zná správou odpověď 73 % dospělých Čechů. Ukázal to nový výzkum, který pro zákonem zřízený Garanční systém finančního trhu provedla agentura Response:Now.
„Pro stabilitu bankovního sektoru je důležité, aby měli lidé alespoň základní povědomí o pojištění vkladů. Ukazuje se, že to mezi českými vkladateli existuje. Napomohla tomu i velmi medializovaná kauza pádu Sberbank, ke kterému došlo před více než třemi lety. Jejím klientům vyplatil Garanční systém finančního trhu přes 25 miliard korun,“ uvádí výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.
Jak vypadají kompletní údaje? Výzkum ukázal, že 73 % české populace ve věku 18 až 65 let si myslí, že jsou vklady fyzických osob v českých bankách pojištěny. Jen 6 % si myslí opak a 21 % si není jisto. „To, že jsou vklady pojištěny, si myslí častěji muži než ženy. Povědomí o pojištění vkladů roste s věkem, vzděláním a příjmem,“ uvádí analytička Blanka Jakůbková z Response:Now.
Pojištění vkladů je automatické a žádat se o něj nemusí. Z výzkumu vyplývá, že tohoto si je vědomo 60 % populace. Osmina lidí se pak nesprávně domnívá, že se o toto pojištění musí žádat, a 29 % si není jisto.„Pojištění vkladů je automatické a bezplatné. Vzniká v okamžiku zřízení finančního produktu – například běžného či spořicího účtu, termínovaného vkladu nebo stavebního spoření. Informace o tom, že jsou jejich vklady pojištěny, dostávají klienti bank, družstevních záložen a stavebních spořitelen ze zákona jednou ročně v tzv. Informačním přehledu, který jim zasílá jejich finanční instituce,“ vysvětluje Renáta Kadlecová.
Co vše je pojištěno? I o tom má většina lidí přehled. Lidé správně uvádí, že jsou pojištěné prostředky na:
- běžných účtech (90 %)
- stavebním spoření (82 %)
- termínovaných vkladech a spořicích účtech (81 %)
- vkladních knížkách (68 %)
Naopak nesprávně lidé uvádějí, že jsou podle nich ze zákona pojištěny:
- penzijní připojištění (76 %) (To mezi prostředky pojištěné ze zákona nepatří, protože jde o investiční produkt. Vztahuje se na něj nicméně řada zákonných regulací, a tudíž jde o bezpečný finanční produkt i bez zákonného pojištění vkladů.)
- životní pojištění (69 %)
- podílové listy (34 %)
- dluhopisy a směnky (32 %)
- akcie (25 %)
- kryptoměnové účty (13 %)
Lidé také tápou v tom, jaká je maximální výše náhrady, kterou mohou získat od Garančního systému finančního trhu v případě, že dojde k pádu jejich finanční instituce. „Při dotazu na výši pojistné částky uvedlo její správnou výši (100 000 €) 21 % dotázaných. Podobné množství lidí (19 %) uvedlo nižší částku a 5 % vyšší částku než správnou. Dalších 10 % si myslí, že částka, do které jsou vklady pojištěny, je bez omezení. Bezmála polovina (46 %) lidí v populaci netuší, jak velká tato částka je,“ dodává Blanka Jakůbková.
Ještě méně mají lidé jasno v tom, za jak dlouho mohou získat své ze zákona pojištěné vklady zpět. Více než polovina (56 %) z těch, kteří si myslí, že jsou vklady pojištěny, netuší, jak rychle musí Garanční systém finančního trhu vyplatit klientům zkrachovalé banky, záložny nebo stavební spořitelny náhrady pojištěných vkladů. Bezmála čtvrtina (23 %) se domnívá, že je to nejpozději do 20 pracovních dnů, 9 % si myslí, že nejpozději do 14 pracovních dnů. Lhůtu 7 pracovních dní, do kterých musí Garanční systém finančního trhu opravdu zahájit výplatu základní náhrady, zmínilo pouze 9 % dotázaných.
Zpět na seznam aktualit