Vzdělávací materiály

Víte, kde jsou vaše vklady pojištěny? Znáte historii systému pojištění vkladů? A víte, jak a kdo dohlíží na zdraví finančních institucí? Pro zájemce jsme připravili sérií krátkých vzdělávacích videí, vlogů a kvízů, které prověří znalosti z ranku financí a bankovnictví.

Všechny materiály jsou dostupné pod odkazy vedoucími na externí platformy YouTube (videa) a Qz.app.do (kvízy).


VIDEA – Seriál pojištění vkladů

Desetidílný seriál o pojištění vkladů skrze krátká videa odpoví zájemcům na základní otázky týkající se pojištění vkladů a bankovnictví. Celý seriál je dostupný zde.

Jednotlivé díly seriálu jsou dostupné na těchto odkazech:


Vlogy s Renátou Kadlecovou

Představujeme Vám díly našeho seriálu „Rozhovory o pojištění vkladů“ s Renátou Kadlecovou, výkonnou ředitelkou Garančního systému finančního trhu. Jednotlivé díly budeme průběžně uveřejňovat během tohoto roku.


KVÍZY – Ověřte si své znalosti!

Myslíte si, že se orientujete v problematice pojištění vkladů? Chcete si ověřit své znalosti ze školy nebo našeho vzdělávacího seriálu? Připravili jsme pro vás několik kvízů, které prověří jak vaše znalosti týkající se Garančního systému a pojištění vkladů, tak i vaši orientaci v oblasti bankovnictví. K dispozici je i kvíz pro nejmenší, který ověří jejich orientaci v základních pojmech finanční gramotnosti.


Filmové sketche - třídílná minisérie

Představujeme vám formou třídílné minisérie hlavní témata z oblasti pojištění vkladů. Věříme že se nejen pobavíte, ale i poučíte.


Videa s veřejností o pojištění vkladů

Zeptali jsme se Vás: Co je to pojištění vkladů, k čemu slouží Garanční systém finančního trhu? Na co si dát pozor? A jak v případě krachu banky získat své peníze zpět?

Na to i na další otázky získáte odpověď v našich krátkých videích.


Další vzdělávací videa

Pojištění vladů nad rámec 100 000 EUR

V zákonem přesně vymezených případech je možné vyplatit i zvýšenou náhradu nad rámec základního limitu 100 000 EUR.

Ve videu "Pojištění vladů nad rámec 100 000 EUR" se můžete podívat, jakých případů se zvýšená náhrada týká.

Jak to bylo s pádem Sberbank CZ?

Začátkem března roku 2022 Garanční systém finančního trhu zahájil výplatu náhrad vkladů pro klienty zkrachovalé Sberbank CZ. 7 dní po pádu banky začalo vyplácení náhrad pojištěných vkladů do výše 100 000 EUR (v přepočtu téměř 2 500 000 Kč) na klienta. Celkem vyplatí Garanční systém bezmála 26 miliard Kč 121 000 klientům. Výplata náhrad bude probíhat do 10. března 2025.

Následující video připomíná veškeré milníky kolem krachu Sberbank CZ.