Textová alternativa videa "Co dělat při krachu banky - detail"

Jak postupovat při krachu finanční instituce?

Jak se dozvím, že banka zkachovala?

Z médií se dozvíte, že Česká národní banka vydala oznámení o neschopnosti finanční instituce dostát svým závazkům vůči oprávněným osobám. Jednoduše, že banka zkrachovala.

Jaká je úloha Garančního sytému finančního trhu?

Díky Garančnímu systému finančního trhu se ale krachu nemusíte bát! Vklady v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách jsou totiž ze zákona pojištěny, a to až do výše ekvivalentu 100 000 EUR.

Co se děje po oznámení krachu banky?

Po oznámení krachu se Garanční systém finančního trhu začne připravovat na výplatu náhrad vkladů, která je pro vás připravena do 7 pracovních dní od krachu.

Veškeré potřebné informace jako je místo, způsob a datum zahájení výplaty náhrad se dozvíte na stránkách Garančního systému finančního trhu.

Kde lze získat náhradu vkladů?

Garanční systém určí banku, která vyplatí vklady ze zkrachovalé instituce. Své peníze si budete moci zpravidla vyzvednout v každém větším městě. Kde přesně se dozvíte z médií nebo webu garancnisystem.cz

Kdy budou peníze připravené k vyzvednutí ve vyplácející bance?

Po sedmi pracovních dnech od oznámení krachu budou vaše peníze připravené k vyzvednutí ve vyplácející bance. Nemusíte spěchat. Na vyzvednutí náhrad vkladů máte tři roky. Pokud jste fyzická osoba, na pobočce vyplácející banky Vám po předložení dokladu totožnosti peníze vyplatí buď hotově, nebo je převedou na účet.

Pokud jste OSVČ, předložíte kromě osobního dokladu navíc i výpis z živnostenského rejstříku. A pokud jste právnická osoba, tak si s sebou vezměte výpis z obchodního rejstříku nebo jiné evidence.